Maths Mate Term 4 Sheet 5, 2014

 

 

Prediction I predict that this sum will get you thinking.

Read: Which deal costs less per gram?

a)$5 fo 500g b) $3 for 250g

Clarify: I have nothing to clarify.

Mathematician’s toolbox: I will be using brake the problem into manageable parts.

Solving:

  1. 1.  In a) it is $1 per 100g.
  2. 2.  In b) it is more than $1 per 100g

3. So the answer is a)

Conclusion this problem was easy to solve.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *